MOD_COOKIESACCEPT_ACCEPT

Gatunki drewna

GRAB

grabBardzo kaloryczne drzewo występujące w naszych rodzimych lasach. Charakteryzuje się bardzo długim czasem spalania oraz utrzymuje wysoką temperaturę w palenisku. Jest idealnym materiałem opałowym do wszelkiego rodzaju kominków. Ze względu na bardzo małą ilość kory ilość dymu, który pojawia się podczas spalania jest niesłychanie mała. Wydziela bardzo przyjemny zapach. Wartość opałowa - 2200 kWh/mp.

DĄB

dabCiężkie i zwarte drzewo charakteryzujące się wysoką kalorycznością. Spala się bardzo wolno utrzymując przy tym stałą i wysyoką temperaturę. Drewno dębowe wyśmienicie sprawdza się w wędzarniach, dając charakterystyczny zapach wyrobom wędliniarskim. Wartość opałowa na poziomie 2100 kWh/mp.

BUK

bukJeden z najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego, którego zaletą jest wysoka kaloryczność oraz cienka kora. Dzięki temu buk pali się bardzo długo wydzielając przy tym bardzo małą ilość dymu oraz popiołu. Wartość opałowa suchego buku to 2100 kWh/mp.

AKACJA

akacjaAkacja a dokładniej robinia akacjowa posiada zbliżone właściwości do drewna dębowego. Drewno jest cieżkie i bardzo kaloryczne. Największym minusem jest duż ilość kory. Spala się równomiernie dając przy tym stosunkowo niewielki płomień oraz wysoką temperaturę. Wartość opałowa to 2100 kWh/mp.

BRZOZA

brzozaZe względu na wysoką wartość kaloryczną chętnie stosowane jest jako drewno opałowe. Drewno średnio twarde, które Ze względu na małą ilośc kory wydziela śladową ilość dymu. Cechą charakterystyczną podczas spalania jest jasny i wyrazisty płomień. Wartość opałowa suchego drewna brzozowego to 1900 kWh/mp.

KLON

klonDrewno klonowe jest dosyć ciężkie, twarde oraz posiada cienką warstwę kory. Wartość opałowa utrzymuje się na poziomie 1900 kwh/mp.

OLCHA

olchaPosiada twarde drewno o niezbyt wysokiej gęstości. Charakteryzuje się wysoką jakością spalania wydzielając przy tym bardzo specyficzny przyjemny zapach. Daje duży jasny płomień o lekkim czerwonym zabarwieniu. Drewno olchowe jest znakomitym materiałem do wędzenia wędlin oraz ryb, nadaje wyjątkowy smak i piękny kolor. Wartość opałowa - 1500 kWh/mp.

JESION

jesionDrewno jesionowe charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Jest ciężkie i twarde przez co trudno łupliwe. Posiada względnie cienką korę. Wartość opałowa drewna jesionowego to 2100 kwh/mp.

SOSNA

sosnaPosiada miękkie drewno o niewielkiej gęstości. Spala się dosyć szybko oraz nierównomiernie. Idealnie sprawdza się jako drewno na rozpałkę. Wrtość opałowa to 1700 kwh/mp.

MODRZEW

modrzewPosiada stosunkowo twarde drewno, które jest podatne na rozszczepianie. Podczas spalania wydziela mocny aromatyczny zapach. Duża ilość żywicy powoduje, że w czasie spalania wytwarza się zazwyczaj duża ilość dymu. Idealne drewno na rozpałkę. Modrzew posiada wartość opałową na poziomie 1700 kwh/mp.